Útiköltség elszámolása magánautó céges használata után

Magánautó céges használatának útiköltség elszámolása egy átlagos ügyfelünknél havonta és autónként 160.000 Ft-ot, éves szinten pedig 1.900.000 Ft-ot jelent. Ez az összeg ráadásul kiküldetési rendelvénnyel adómentes kifizetésként adható az alkalmazottaknak.

Útiköltség elszámolása útnyilvántartás alapján

Magánautó céges használatát el lehet számolni útnyilvántartás vezetésével. Ebben az esetben a magánszemélynek cégautóadót kell fizetnie és az útnyilvántartás alapján kapott összeg adóköteles bevételnek számít. A bevétellel szemben azonban az üzleti utak alatt felmerült költségek elszámolhatók: a számlával igazolt üzemanyag és elektromos töltés költsége mellett, a fenntartási, javítási és felújítási költségek is elszámolhatók az üzleti utak arányában.

Útiköltség elszámolása kiküldetési rendelvény alapján

Nem kell cégautóadót fizetni és adómentesen adható a költségtérítés, ha a saját gépkocsi üzleti használatát kiküldetési rendelvénnyel számolja el a magánszemély, feltéve, hogy a térített összeg nem haladja meg a jogszabályban meghatározott, igazolás nélkül elszámolható mértéket.

A kiküldetési rendelvény a kifizető által két példányban kiállított bizonylat. Nemcsak munkaviszonyra állítható ki, hanem más jogviszonyok (pl. megbízás, tagi/vezető tisztségviselői, vagy választott tisztségviselői jogviszony) alapján is.

A gépkocsi elszámolás szabályai szerint az adómentes költségtérítés kiszámítása az alábbi képlettel történik:

“[(megtett kilométer/100) x a jármű fogyasztási normájaNAV üzemanyagár] + megtett kilométer x általános személygépkocsi normaköltség”

Vegyük végig a képlet elemeit!

  • Megtett kilométer: Értelemszerűen az adott időszakban megtett hivatali/üzleti utakat jelenti.
  • A jármű fogyasztása, avagy a NAV gépjármű fogyasztási norma: NAV fogyasztási norma kalkulátorunkkal pillanatok alatt kiszámolható.
  • NAV üzemanyagár: Mindig naprakész NAV üzemanyagár oldalunkon évekre visszamenőleg megtekinthetőek a havi NAV üzemanyag egységárak.
  • Általános személygépkocsi normaköltség: 15 Ft/km áron megszabott fix költség, mely fedezi a gépkocsi fenntartási, javítási, és felújítási költségeit (FONTOS: az üzemanyag nem tartozik bele).

útiköltség elszámolása

Útiköltség elszámolása konkrét példán keresztül

Egy budapesti cég ügyvezetője 2024. júniusában magánautójával kétszer utazott Debrecenbe üzleti okból. A budapesti iroda és a debreceni úticél közti távolság 220 kilométer, tehát összesen 880 kilométer üzleti útja volt. 900 kilométert vezetett céges indokból 1600 cm³-es, benzin-üzemű személyautójával.

NAV alapnorma átalány benzin-üzemű autók esetében egy 1600 cm³-es gépkocsira 9,5 L / 100km.

2024. júniusában pedig 640 Ft/l volt a hivatalos NAV üzemanyagár.

Ahogy a matematikában szokás, kezdjünk a zárójellel:
megtett kilométer/100: 880 km / 100 = 8,8
8,8 x 9,5 (fogyasztás) x 640 (gázolajár) = 53.504

Ezzel meg is van a zárójel értéke, a következő lépés az, hogy a zárójelen kívüli két összeget szorozzuk össze.

Az útiköltség elszámolásához az általános személygépkocsi normaköltséget használjuk.

880 (megtett út) x 15 (ált. szgk. normaköltség) = 13.200

Nincs is más hátra, minthogy összeadjuk a két számot:

53.504+13.200 = 66.704

A megadott értékek alapján az ügyvezető tehát 66.704 forintot tud elszámolni 2024. júniusára. Ezt adómentesen megkaphatja a cégétől, vagy ha a saját vállalkozása, akkor kifizeti magának, ezzel is csökkentve a házipénztárat.

Neked viszont nincs szükséged számolgatásokra, a RoadRecord útnyilvántartó program automatikusan kiszámolja mindezt helyetted!

Próbáld ki 14 napig ingyen, kötelezettségek nélkül!

KIPRÓBÁLOM TÍZEZREK KEDVENCÉT!

Útiköltség elszámolása elektromos vagy hibrid autók  esetén

A tölthető hibrid járművek használata esetén a járműbe beépített belső égésű motor hengerűrtartalma alapján a vonatkozó kormányrendelet szerint meghatározható üzemanyag-fogyasztási alapnorma-átalány 70%-a.

A tisztán elektromos járművek után 3 liter / 100 km 95-ös, ólmozatlan benzin aktuális hivatalos NAV üzemanyagárának az összege számolható el adómentesen.

TIPP: Aki a RoadRecord útnyilvántartó programot használja, annak nem kell a fogyasztási normákkal bajlódnia, mivel NAV-álló útnyilvántartó szoftverünk beépített automatikus üzemanyag-fogyasztási norma számítást is biztosít!

Gyakran ismételt kérdések az útiköltség elszámolásával kapcsolatban

Mennyi útiköltséget lehet elszámolni kiküldetési rendelvénnyel egy évben?

Felmérésünk szerint egy átlagos ügyfelünk kiküldetési rendelvénnyel havonta és autónként 160.000 Ft-ot számol el saját gépkocsi céges használatára, ami éves szinten autónként 1.900.000 Ft-ot jelent. Ez az összeg ráadásul adómentes kifizetésként adható az alkalmazottaknak.

Az útiköltség elszámolás alapján kapott költségtérítés után a magánszemélynek kell személyi jövedelemadót fizetnie?

A munkáltató a kiküldetésben levő dolgozójának a kiküldetési rendelvényben meghatározott km-távolság szerint az üzemanyag fogyasztási norma, a NAV által közzétett üzemanyagár, valamint a 15 Ft/km általános személygépkocsi normaköltség alapul vételével számított összeget fizetheti adómentesen.

Ez a képlet és ez a számítás elég bonyolultnak tűnik, főleg ha sok helyre megyek egy hónapban. Nincs valami egyszerűbb megoldás?

Egy jó útnyilvántartó programmal gyerekjáték a kiküldetési rendelvény elkészítése!

Minden üzleti utamat és a megtett kilométereket fel kell jegyeznem egy papírra? Nincs erre valami app?

De van! A RoadRecord mobil alkalmazással könnyedén rögzítheted útjaidat és a távolságokat sem kell számolgatnod.

A munkába járás útiköltségét is el lehet így számolni?

Kiküldetési rendelvénnyel nem, a munkába járásra más szabályok vonatkoznak. A munkába járás aktuális szabályairól itt olvashatsz!

Hogyan kell kiszámolni az elszámolható útiköltséget?

A NAV üzemanyag elszámolás képletével: “[(megtett kilométer/100) x a jármű fogyasztási normája x NAV üzemanyagár] + megtett kilométer x általános személygépkocsi normaköltség”

KIPRÓBÁLOM A ROADRECORDOT!

A blogról

2005 óta blogolok olvasóimnak, elsősorban az útnyilvántartásról és a hozzá kapcsolódó dolgokról, programfejlesztésünkről, ügyfélszolgálati és értékesítési tapasztalatainkról. Szívesen osztom meg humoros formában tapasztalataimat cégvezetői szemmel az élet nagy dolgairól is - ha kell, keményen beleállva a témába - kendőzetlen, saját gondolatokkal.

"Eredeti tartalmat írok, nem másokét osztom meg."

Barazsy Ákos - az útnyilvántartás szakértőjeBarazsy Ákos
23 785
Olvasók száma
2024első számúüzleti influenszere