Operatív lízing céges autó beszerzésre

Az operatív lízing egy finanszírozási forma. Cégautó beszerzés esetén a mai gazdasági helyzetben sok vállalkozásnak ez a konstrukció éri meg a legjobban. De vajon mit is jelent pontosan az operatív lízing, és milyen előnyökkel járhat?

Operatív lízing fogalma

Operatív lízingnek – vagy más néven autó tartós bérletnek – nevezzük azt a lízingtípust, amikor a bérbeadó a bérbevevő igényeinek megfelelő gépjárművet beszerzi és a bérbevevőnek, díjfizetés ellenében határozott idejű használatra átengedi. A futamidő lejártával az eszköz tulajdonjoga továbbra is a bérbeadónál marad, tulajdonjogot a bérbevevő nem szerezhet a gépjárművön.

Az operatív lízing előnyei

  • Nincs szükség tőkelekötésre: akár induló, nagyobb összegű befizetés nélkül hozzá lehet jutni az autóhoz.
  • A bérelt autó nem szerepel a vállalkozás könyveiben, így annak beszerzési értéke nem csökkenti a vállalat értékét.
  • Tervezhető költségek: a futamidő alatt fix havi díjért cserébe használható az autó a tulajdonviszonnyal járó minden kötelesség és adminisztrációs teher nélkül.
  • Az operatív lízing ÁFÁ-ja útnyilvántartással akár 90-100%-ban visszaigényelhető, amivel egy átlagos autó esetén az átalány-elszámoláshoz képest 2.100.000 Ft-ot lehet spórolni.
  • A magasabb maradványértéknek és az áfa-visszaigénylésnek köszönhetően akár 35 százalékot is meg lehet takarítani az autó finanszírozási költségein.
  • Tervezhető és kedvezőbb üzemeltetési költségek.
  • Nincs extra ügyintézés és költségek, ezeket a havi bérleti díj fedezi és a bérbeadó intézi.
  • A szerződés lejártakor a flottakezelő viseli az autó eladásának kockázatát, a cégnek ezzel már nincsen dolga.
  • Használt autó lízing lehetősége: a használt autók nemcsak hogy olcsóbbak, hanem azonnal elérhetők is.

Sokan úgy gondolják, hogy az operatív lízing magasabb költségekkel jár, mint egy saját tulajdonú jármű. Azonban, ha figyelembe vesszük az összes költséget, beleértve a karbantartást, biztosítást és értékcsökkenést, az operatív lízing gyakran gazdaságosabb választás.

Az operatív lízing költségei

Az operatív lízing havidíja általában két részből épül fel: a finanszírozási díjból és a menedzsment díjból, amely fedezheti a karbantartási költségeket, a gumiabroncs cseréket, a szervizelés költségeit, a biztosítást, az adókat, assistance szolgáltatást, sőt akár üzemanyagkártyát is.

Mivel a flottakezelő cégek nagyszámú autót kezelnek, ezért mennyiségi kedvezményeket tudnak elérni a szolgáltatóknál, ezért jobban járnak a lízingbevevő vállalkozások, mintha az üzemeltetést ők végeznék. Ráadásul az ügyintézés sok időt és energiát jelentene.

A nagyobb flottakezelő cégek oldalain található operatív lízing kalkulátor segíthet a vállalkozásoknak a költségek pontos előrejelzésében és tervezésében.

Mi a pénzügyi és az operatív lízing közötti különbség?

Az operatív lízing nagyobb rugalmasságot és kiszámítható költségeket kínál, ami ideális lehet azoknak a vállalkozásoknak, amelyek prioritásként kezelik a pénzügyi likviditást és az operatív hatékonyságot. A pénzügyi lízing viszont kedvező lehet azok számára, akik hosszú távon szeretnék megvásárolni és tulajdonolni a járműveket, és készen állnak vállalni a jármű fenntartásának teljes költségét.

A pénzügyi lízing lehet zárt vagy nyílt. A zárt pénzügyi lízing esetén a futamidő végén az autó a lízingbevevő tulajdonába kerül. Ebben az esetben a lízing ÁFÁ-t nem lehet levonni. A nyílt pénzügyi lízing esetén a lízingbevevő eldöntheti, hogy a futamidő végén mi történik az autóval (kijelöl harmadik személyt, visszaadja az autót, stb). Ez a lízingkonstrukció az operatív lízinghez hasonlóan szolgáltatásnak minősül, lehetőséget nyújt ÁFA levonásra.

TIPP: Segítünk a döntésben: nyílt végű vagy operatív lízing?

operatív lízing

Céges kisteherautót is megéri operatív lízing konstrukcióban beszerezni?

Bár lehet, hogy a lízing induló részletéből már tudna a vállalkozás venni egy használt kisteherautót, de a tapasztalatok azt mutatják, hogy a használt teherautókra az évek során nagyon sokat kell költeni. 

Egy tartós bérletes kisteherautó esetén a vállalkozásnak lesz egy új járműve, a bérleti díjat elszámolhatja költségként, a dízel- és a bérleti díj ÁFÁ-ját pedig visszaigényelheti, ráadásul a szervizelés költségei általában benne vannak a bérleti díjban!

Akár céges személyautóról, akár kisteherautóról van szó, az operatív lízing egy olyan előnyös megoldás a céges járművek finanszírozására, amely a modern vállalati igényekhez igazodva kínál rugalmasságot, kiszámítható költségeket, és akár ÁFA mentes cégautó beszerzést.

ÁFA mentes cégautó?

2019-től útnyilvántartás vezetése nélkül a céges autó operatív lízing díja után az ÁFA 50%-a visszaigényelhető – ezt hívják átalány-elszámolásnak.

Ezzel szemben útnyilvántartással az ÁFA 90-100%-át is vissza lehet igényelni, céges használattól függően!

Egy átlagos ügyfelünk útnyilvántartással az átalányadóhoz képest autónként 2.100.000 Ft-ot spórol, amit kár lenne veszni hagyni.

TIPP: Számold ki, Te mennyit nyerhetsz útnyilvántartással!

“Jól hangzik a 90-100% ÁFA, de hogyan vezessek gyorsan és hatékonyan útnyilvántartást?”

Egyértelműen egy útnyilvántartó program használata a legcélszerűbb azoknak, akik az útnyilvántartás (és a vele együtt elérhető 90-100% ÁFA-visszaigénylés) mellett döntenek, és pontos, egyszerű, minél kevesebb beavatkozást igénylő módszert keresnek.

Az ilyen programok közül Magyarországon a RoadRecord kínálja a legfejlettebb és egyben legegyszerűbb megoldást:

  • A RoadRecord mobil applikációban 3+1 féle módon tudod automatikusan rögzíteni útjaidat, akár gombnyomás nélkül, végig a háttérben futtatva
  • Az applikációban rögzített útjaidból pedig a RoadRecord Online asztali, webes felületén havi 7 perc alatt véglegesítheted és kinyomtathatod NAV-álló útnyilvántartásodat.

Teszteld le 14 napig teljesen ingyen, kötelezettségek nélkül a RoadRecordot! :)

KIPRÓBÁLOM A Piacvezető útnyilvántartót!

 

Frissítve: 2024.05.14.

A blogról

2005 óta blogolok olvasóimnak, elsősorban az útnyilvántartásról és a hozzá kapcsolódó dolgokról, programfejlesztésünkről, ügyfélszolgálati és értékesítési tapasztalatainkról. Szívesen osztom meg humoros formában tapasztalataimat cégvezetői szemmel az élet nagy dolgairól is - ha kell, keményen beleállva a témába - kendőzetlen, saját gondolatokkal.

"Eredeti tartalmat írok, nem másokét osztom meg."

Barazsy Ákos - az útnyilvántartás szakértőjeBarazsy Ákos
23 207
Olvasók száma
2024első számúüzleti influenszere